“Život je viac ako jedlo a telo viac ako odev.” Biblia.
Jesť sa dá zdravo a zároveň aj chutne
Lucia Medeková.
Odborníci nás často upozorňujú, že zdravou stravou si môžeme výrazne predĺžiť a zároveň aj skvalitniť náš život. Stačí nájsť správny pomer medzi príjmom energie z jedla a jej výdajom.
Som zástanca delenej stravy ale, plne rešpektujem aj názory iných.
Rada Vám však ponúknem zopár základných tipov na jednoduché chutné a ľahké jedlá, ktoré si môžete v tomto období pripraviť na zvýšenie imunity.
Dokonalá postava sa dá docieliť nielen usilovným cvičením, ale aj vďaka správnemu stravovaniu?
Ako už určite všetci vieme, strava je 80% úspechu. Je skutočne veľmi dôležité , držať sa formulky príjem /výdaj. V druhom rade je nesmierne dôležitá skladba a výber jedla. Mali by sme si všetci uvedomiť, ako sa zhoršuje kvalita prostredia a tým aj potravín a preto by sme mali častejšie siahať po ľahkých potravinách s vysokým podielom vitamínov, minerálov, vlákniny, bielkovín a s čo najnižším obsahom živočíšnych tukov a cukrov.
Veľa krát stačí len určité zložky nahradiť inou, „zdravšou“ surovinou. Ja napríklad maslo v nátierkach nahrádzam avokádom…
Áno, presne tak. Každá ingrediencia má svoju alternáciu, je to len o nápade a akomsi základnom mapovaní potravín. Príjem potravy je jednou zo základných činností každého z nás, tak skutočne by stálo za to sa tomu trošku povenovať a dať tejto aktivite viac pozornosti a úcty, ako len nahádzať do seba to, čo je po ruke. Avokádo je jednou zo skvelých náhrad masla v studenej kuchyni. Obsahuje vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín, vitamínov a minerálov, je ľahko stráviteľné, znižuje cholesterol a veľa ďalších pozitív, pre svoju nevýraznú chuť sa dá dochuť na všetky spôsoby.
Moderný štýl života nás učí v obchodoch vyberať produkty s označením light. Mnoho krát sme však uvedení do omylu, pretože raz to môže znamenať znížené množstvo tuku, inokedy zasa cukru. Ako teda vyberať tie „správne“ suroviny?
Pri výbere je veľmi dôležité kontrolovať, čo kupujeme. Ja nie som absolútnym zástancom úplne odtučnených produktov a produktov s dlhou trvanlivosťou. Vždy je to totiž na úkor kvality a obsahu daného produktu. To samozrejme neznamená, že máte kupovať plnotučné mliečne výrobky a množstvo šľahačky. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ale samozrejme s mierou. Zase je dôležité, kedy si ten napr. jogurt dáte, s čím si ho dáte a koľko si ho dáte. To isté platí aj o cukroch. V produktoch light je zväčša umelé sladidlo a tá potravina, ktorá má 0% tuku aj cukru je vlastne mŕtva potravina, preto voľte to, čo vám niečo prinesie. Cukor ako taký nie je problém, ak ho zjete toľko, koľko ho v ten deň stihnete spotrebovať. Snažte sa siahať po ovocných cukroch, či mede. Ale aj tu radšej s mierou.
Ako často cvičiť, aby sme dosiahli v tele správnu rovnováhu? Nestačí sa len správne stravovať, skúsme si teda povedať, ako stravu aj pohyb vyvážiť, aby to bolo nášmu telu prospešné…
Opakujem – základom je príjem a výdaj. Pohyb je dôležitý nielen na to, aby ste boli štíhli, ale najmä preto, aby bolo vaše telo funkčné, ak to ešte doplníte o ľahký jedálniček, nič viac si nemôžete priať. Neexistuje, aby sa výsledok nedostavil. Skúste nestavať všetko do komercie a na vážky trendov, skúste si život skvalitniť. Vybehnite si s kamoškou zabehať, alebo na prechádzku tak trikrát do týždňa, kúpte si domov čerstvé ovocie a kvietok na stôl. Keď sa vrátite, uvarte si šálku bylinkového čaju a uvidíte, čo to s Vami spraví.
Pravé maslo, alebo rastlinné? A prečo?
No, toto nie je ani tak zákerné, ako vec názoru. Ja napríklad používam oboje veľmi obmedzene. U nás všetko funguje na báze olivového oleja. Viete, všetko čo je umelo vystavané, má svoje negatíva. U margarínov pri cene aká je na pulte neverím, že sú tak neodolateľne zdravé a obsahujú len to, čo deklarujú. Zároveň tá trvanlivosť tiež dôveryhodnosti nepridáva. Všetky najzdravšie potraviny, ktoré obsahujú to, čo je najlepším základom pre príjem zdravých tukov, ako sú napr. olivy, avokádo, sezam, ryby, majú svoju cenu. Preto si myslím, že ak sem-tam tenučká vrstva masla, siahla by som po klasike, najmä u detí. Najlepšie je však túto potravinu vylúčiť.
Cvičiť doma, alebo nie?
Ja, nie som zástanca domáceho cvičenia. Aj cvičenie, ako všetko ostatné, musí mať totiž svoj systém, správnu techniku a rozsah, inak vám to nemusí priniesť výsledok a vy ste z toho len demotivovaná a to je veľká škoda. Nechajte si vždy poradiť. Absolvujte aspoň 3-4 cvičenia pod vedením, naučte sa techniku a potom si ich môže opakovať aj doma.
Koľko a kedy …
Je veľmi dôležité, aby ste udržali pravidelnosť a najmä veľkosti porcii.
Ak sa zvládnete zdržať pravidla dlane, méte na 80% vyhraté.
Množstvo jedla by sa malo rovnať pri raňajkách, desiate, olovrante a večere na veľkosť vašej ohnutej dlane, pri obede si dlane môžete spojiť. Samozrejme Vaše dlane☺
Platí do dnes …
Raňajky si dopraj sám, s obedom sa podeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi
Držte sa vždy sezóny …
Zaraďujte do svojho jedálničku, čo najviac sezónnej zeleniny. Snažte sa z prírody vyťažiť skutočne maximum, čo nám ponúka.
Počas leta, preferujte veľa ovocia a čerstvej zeleniny s vysokým obsahom vitamínov a vody, nepodceňujte pitný režim.
Keď sa blíži jeseň nutné zvýšiť príjem vitamínov a minerálov, aby sme posilnili imunitu. Veľmi dôležite je nepodceňovať počasie a dobre sa obliecť aj keď len prebiehať do auta. U detí to platí dvojnásobne.
Zopár zásad
Vyradiť sladké nápoje aj sladené minerálky.
Vylúčiť bielu múku
Min. 60% obsahu jedálnička by mala zastrešovať zelenina a ovocie.
Vyradiť plnotučné, tavené a zrejúce syry
Vyradiť úplne údeniny aj údené ryby
Vyradiť plnotučné mliečne výrobky a majonézy
Dezerty a všetky sladkosti a čokolády
Ovocie sa snažiť jesť do 15,00h. a môžete veľa, sušené ovocie vynechať
Pri varení používať olivový olej
Používať kvalitné potraviny
Mäso obmedziť na biele hydinové mäso, divinu, ryby a hovädzie mäso
Úpravy jedál obmedziť na varenie, dusenie, pečenie bez tuku, úpravu na pare a kvalitné grilovanie
INDIVIDUÁLNE PORADENSTVO OHĽADOM JEDÁLNIČKA A STRAVOVACÍCH NÁVYKOV. KONZULTÁCIE A SKLADBA JEDÁLNIČKA
V prípade záujmu ma neváhajte kontaktovať.